Courses

TEOS SPRING CUP TEOS YACHT RALLY Courses Sailors About Club

 

OPTİMİST KURSLARI

2013-2005 arasında doğan öğrencilerimiz için kurslarımız sabah 10.00’da başlayıp 15.30’da bitmektedir. Bu teorik eğitimlerde sporculara temel yelkencilik ve denizcilik, genel meteoroloji ve rüzgarlar, Optimist teknesi ve donanımları, bağlar, yarış yelkenciliği konularında detaylı bilgiler öğretilmektedir. Yaz veya kış dönemine göre değişen yoğunlukta ve uzunlukta dershane ortamında gerçekleşen kursları başarı ile tamamlayan sporcular kademeli olarak pratik deniz eğitimlerine alınırlar. Yaz dönemlerinde hafta içi, kış dönemlerinde ise hafta sonu programları ile sportif faaliyetlere devam ederler. Sporcular yelken sporuna ileriki dönemlerde hayat boyu Türkiye Yelken Federasyonuna bağlı tüm kulüplerde devam edebilirler. Eğitimlere başarılı olarak devam eden sporcular TYYK Yarış Takımına alınarak lisanslandırılır ve yarışmalara iştirakleri sağlanır.

 

 

TEMEL YELKENCİLİK KURSLARI

16 yaş ve üzeri her yaştan halka verilen paket yelken kursu programımızdır.Toplam 12 saatlik olan kursumuzun ilk 2 saatlik bölümü karada teorik, kalan 10 saatlik bölümü ise pratik deniz eğitimidir. Kursumuzda kursiyerlerimize en kısa sürede yelken eğitimi verilmesi hedeflenmiştir. Bu programı tamamlayan kursiyerlerimize temel yelkencilik ve denizcilik, genel meteoroloji ve rüzgarlar, bağlar, tekne kullanma ve manevra konularında temel düzeyde bilgiler öğretilmektedir. Programı başarıyla tamamlayan kursiyerlerimiz isteğe bağlı olarak ilerleyen dönemlerde kulübümüz eğitim teknesi ile sportif amaçlı faaliyetlere katılabilirler ve düzenli olarak yelken sporuna devam edebilirler.

 

 

YELKENLİ YATÇILIK VE GEZİ YELKENCİLİĞİ EĞİTİM PROGRAMLARI

Kulübümüz bünyesinde farklı amaçlara göre farklı yatçılık eğitimleri sumaktayız. İlk iki tip eğitimimizde çalışanlara yönelik temel ve ileri seviye yelkencilik bilgisi vermeyi amaçlıyoruz. Haftalık kurs programlarında ise daha çok uygulama yaparak tecrübe kazanımı planlanmaktadır. Haftalık gezi yelkenciliği programlarımız ile kursiyerlere kendi kendilerine seyir yapabilmek için ek olarak; navigasyon, gece seyri, denizde çatışmayı önleme, fenerler ve şamandıralar hakkında eğitim verilir.

 

 

 

Supporting Institutions